Picie odpowiedniej ilości wody a skóra

Woda to niezbędny element każdego procesu metabolicznego zachodzącego w naszym organizmie. Transportuje tlen i substancje odżywcze do wszystkich komórek. Reguluje temperaturę ciała i ciśnienie, a także wspiera oczyszczanie z toksyn. Nic więc dziwnego, że odwodnienie już na poziomie 1-10% powoduje senność, apatię, zmęczenie, brak apetytu czy bóle głowy. Woda ma również niebagatelny wpływ na naszą urodę – zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stanowi najważniejszy składnik niemal wszystkich kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Ile powinno się pić wody, aby zadbać o zdrowie, a przy okazji poprawić wygląd cery? Optymalna jej ilość w ciągu dnia wynosi około 2 litry. W upalne dni lub w trakcie odchudzania warto spożywać jeszcze więcej płynów, które pomagają spalać zbędne kalorie oraz do pewnego stopnia tłumią apetyt przed posiłkami. Po szklankę lub butelkę z wodą należy sięgać nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie. Płyny należy dostarczać do ogranizmu regularnie, najlepiej małymi łykami. Dużą popularnością cieszą się specjalne aplikacje przypominające o konieczności picia wody.

Czy picie wody poprawia stan skóry?

Nakładasz na twarz drogie kremy, maseczki i sera, ale Twoja cera wciąż pozostaje szara i zmęczona? To może być oznaka zbyt małej ilości wody w diecie. Odwodniona skóra jest szorstka, podatna na podrażnienia i nadwrażliwa. Szybciej traci jędrność i elastyczność, a na jej powierzchni występują nieestetyczne plamy i przebarwienia. Brak dostatecznej ilości wody wysusza skórę – spadek nawodnienia o 2% negatywnie wpływa na produktywność fibroblastów. Te z kolei intensywnie się gromadzą, sprawiając, że cera wygląda staro i nieatrakcyjnie.

W jaki sposób woda może poprawiać wygląd skóry? Usprawnia przepływ krwi w naczyniach kapilarnych, dzięki czemu pozytywnie wpływa na ukrwienie. Regularne przyjmowanie płynów zwiększa także poziom nawilżenia skóry nawet o kilkanaście procent. Wypełnia płaszcz hydrolipidowy oraz stymuluje pracę fibroblastów odpowiedzialnych na syntezę kolagenu i elastyny. W efekcie cera staje się bardziej promienna, elastyczna i ujędrniona. Zyskuje także naturalną warstwę ochronną zabezpieczającą przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń, słońca, wiatru i mrozu.

Dlaczego warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Woda stanowi aż 60% masy ciała człowieka, z czego 20-30% znajduje się w skórze. Korzyści z jej regularnego spożywania jest mnóstwo! Opóźnia procesy starzenia, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz nawilża cerę od środka. Dostarcza do komórek naszego ciała wiele substancji odżywczych, dbając o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Oprócz stosowania nawilżających kremów czy balsamów, należy pamiętać o stałym nawadnianiu. Tylko wtedy cera będzie wyglądała na promienną i wypoczętą.

Pierwsze oznaki odwodnienia widać także na skórze. Są nimi: suchość ust i śluzówek, szorstkość czy utrata naturalnego koloru. Cera staje się podatna na uszkodzenia i różnorodne podrażnienia. Pojawiają się również trudności z gojeniem się ran. Poza tym brak dostatecznej ilości wody w organizmie sprzyja gromadzeniu się toksyn, które nie mają ujścia z organizmu.

Picie wody a wpływ na cerę

Skóra niezwykle szybko odczuwa brak właściwego nawodnienia organizmu. Staje się ściągnięta, wysuszona, może również swędzieć i łuszczyć się. Jest podatna na powstawanie zmarszczek papierowych, czyli drobnych linii na skórze, które pozostają po minach i grymasach. O niewłaściwym poziomie nawilżenia świadczą także długo utrzymujące się odgniecenia na skórze np. od poduszki podczas spania. Przesuszona cera traci promienność i młodzieńczy wygląd. Wydaje się też bardziej ziemista i poszarzała.

Jakie czynniki sprzyjają utracie wody z naskórka? Przede wszystkim wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza i silny wiatr. Nie bez znaczenia pozostaje także klimatyzacja wewnątrz pomieszczeń lub nadmierne ogrzewanie. Przesuszenie skóry powodują również niektóre detergenty, choroby czy leki. Każda osoba narażona na wyżej wymienione czynniki powinna przyjmować co najmniej 2 litry (kobiety) i 3 litry (mężczyźni) płynów dziennie. Według najnowszych badań najlepiej nawadniają: odłuszczone i pełnotłuste mleko, sok pomarańczowy, zimna herbata, napoje izotoniczne i woda niegazowana.

Dodaj komentarz