Botox

Botoks na Ursynowie

Czym jest Botox?

Botox to toksyna botulinowa, znana również jako jad kiełbasiany. Jest to jedna z najsilniejszych toksyn biologicznych, a dokładniej neurotoksyna wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum.

Jak działa Botox?

Wyraz twarzy jest skutkiem oddziaływania bodźców wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych. Działanie toksyny botulinowej hamuje przewodzenie tych bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy, odpowiedzialnych za ruchy mimiczne i linie wyrazu twarzy. Substancja przeciwdziała skurczowi tych mięśni rozluźnia je, a w rezultacie zapobiega fałdowaniu i marszczeniu się skóry. Funkcje zakończeń nerwowo-mięśniowych powracają po upływie 3 – 8 miesięcy od zaaplikowania botuliny. Działa ona tylko w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta, a pozostałe mięśnie funkcjonują w sposób niezmieniony. Dzięki temu zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy się nie zmienia, a mimika nie zostaje zamrożona.

Kiedy wykonać?

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest szczególnie zalecany osobom o bogatej mimice mięśni twarzy.
Wbrew powszechnym przekonaniom i mitom, iż zabieg zalecany jest kiedy już zmarszczki są wyraźnie uwidocznione, wykonuje się go w celu zapobieżenia ich powstawaniu poprzez ruchy mimiczne twarzy. Iniekcje z toksyny botulinowej zaleca się więc rozpocząć w stosunkowo młodym wieku (25 lat) zanim zmarszczki się utrwalą. Możemy więc botox traktować jako swego rodzaju profilaktykę przeciwzmarszczkową.

Na czym polega zabieg?

Preparat na bazie jadu kiełbasianego jest wstrzykiwany w określone partie twarzy za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Niewielka ilość preparatu jest rozpuszczana w roztworze soli fizjologicznej, a następnie poprzez iniekcje wprowadzana do mięśni. Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Dolegliwości bólowe związane z zastrzykami mają minimalne natężenie, porównywalne z uczuciem towarzyszącym ukąszeniu przez komara. Nie ma konieczności stosowania podczas zabiegu znieczulenia miejscowego i bezpośrednio po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności. Czas trwania zabiegu wynosi około 15 minut, w zależności od ilości nakłuć i obszaru zabiegowego. Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach od zabiegu, a pełen efekt finalny można zaobserwować po 7-14 dniach.

Kiedy można stosować Botox?

Botox znajduje szerokie zastosowanie w usuwaniu zmarszczek między brwiami, poziomych linii na czole, kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami oraz w celu wygładzenia linii szyi i uniesienia brwi, co daje efekt młodszego wyglądu i łagodzi wyraz oczu.

Przeciwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość podania toksyny botulinowej. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u osoby z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, kobiety ciężarnej i w trakcie karmienia piersią. Toksyny botulinowej nie należy stosować u osób nadwrażliwych na składniki preparatu oraz, które przyjmują takie leki, jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina i linkomycyna. Względnym przeciwwskazaniem jest zaburzenie krzepliwości krwi.
Zabieg wykonywany jest u osób do 65 roku życia.

Umów się na wizytę!

Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub umówić wizytę poprzez serwis Booksy.