Jak bezpiecznie stosować kremy z filtrem UV

Dlaczego latem powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę przeciwsłoneczną? Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV sprzyja bowiem powstawaniu przebarwień na naszej skórze, a także przyspiesza proces fotostarzenia i wiotczenia. W efekcie na naszej twarzy pojawia się coraz więcej bruzd, zmarszczek i nieestetycznych plam. Negatywny wpływ słońca w okresie letnim możemy jednak zminimalizować. W jaki sposób? Regularnie sięgając po kremy z filtrem. Odpowiednio aplikowane zapewniają dostateczną ochronę przed skutkami promieniowania.

W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie, jak działają filtry UV? Zacznijmy od skrótu SPF (Sun Protection Factor), który oznacza wartość liczbową filtra przeciwsłonecznego i stanowi zdolność ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Innymi słowy, określa, jak długo może trwać ekspozycja ciała i twarzy na działanie słońca bez oparzeń skóry. Bez aplikacji kremu z filtrem czas ten wynosi około 20 minut. Po użyciu preparatu wartość ta zostaje zwielokrotniona w zależności od użytego faktora SPF – 15 wydłuża czas bezpiecznej ekspozycji na promieniowanie UV piętnaście razy, 30 – trzydzieści razy, zaś SPF 50 – pięćdziesiąt razy.

Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać do opalania – SPF 30 czy 50?

Wybór odpowiedniego preparatu zależy od fototypu skóry, a ten określamy na podstawie karnacji. Na jej rodzaj wpływa ilość melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry. Wyróżnia się 6 typów:

Fototyp I

    • – blada skóra, oczy niebieskie lub piwne, włosy blond lub rude, występują piegi, skóra bardzo trudno się opala, najczęściej ulega oparzeniom,

Fototyp II

    • – jasna skóra, oczy zielone, włosy blond lub brązowe, trudno się opala, często ulega oparzeniom,

Fototyp III

    • – cera kremowa, oczy szare lub brązowe, opala się umiarkowanie, rzadko ulega oparzeniom,

Fototyp IV

    • – skóra oliwkowa, brązowe oczy, ciemne włosy, zawsze się opala, rzadko ulega oparzeniom,

Fototyp V

    • – brązowa cera, ciemne włosy i oczy, skóra mocno się opala, rzadko następuje oparzenie,

Fototyp VI

    – skóra ciemnobrązowa lub czarna, nigdy się nie opala i nie ulega oparzeniom.

I tak, osoby z jasną karnacją powinny sięgać po kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+ i SPF 50. Właściciele kremowej i oliwkowej skóry mogą używać preparatów SPF 30, a brązowej i ciemnobrązowej – SPF 20 i 15.

Jak działa krem do opalania z filtrem przeciwsłonecznym?

Kosmetyki z faktorem UV zawdzięczają swoje działanie ochronne specjalnym filtrom: chemicznym lub fizycznym. Pierwsze w nich mają zdolność do pochłaniania promieniowania UV i zamieniania go w nieszkodliwe dla skóry ciepło. Z kolei fizyczne, zwane również mineralnymi, zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które tworzą na ciele niewidoczną powłokę ochronną, odbijającą i rozpraszającą promienie słońca. Tego typu preparaty uważane są na zdrowsze i bezpieczniejsze dla skóry, ponieważ nie wchodzą z nią w reakcje. Tym samym nie zwiększają ryzyka podrażnień i alergii.

Jaką stosować ilość kremu z filtrem UV, aby kosmetyk odpowiednio chronił naszą skórę? Należy zaaplikować na twarz od 1 do 1,25 ml produktu. Uznaje się, że tyle wystarczy, aby ograniczyć negatywny wpływ promieniowania UV. Dla ułatwienia można stosować następującą zasadę: nałożyć krem wzdłuż palca wskazującego i środkowego od dłoni do czubka palca. Przy aplikacji kremu przeciwsłonecznego warto również pamiętać o szyi i dekolcie. To w tych miejscach najszybciej zauważamy oznaki utraty jędrności i fotostarzenia.

Zalety stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Sumienne używanie kremów z filtrem UV umożliwia skuteczną ochronę skóry przed poparzeniami oraz zapobiega powstawaniu przebarwień i plam. Co więcej, zmniejsza ryzyko nowotworów skóry. Okazuje się, że osoby, które doznały poparzenia słonecznego przed ukończeniem 15. roku życia, są 5 razy bardziej narażone na występowanie czerniaka w dorosłym życiu.

Krem z filtrem UV to także najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy, który spowalnia proces fotostarzenia oraz zapobiega utracie jędrności. Pozwala cieszyć się gładszą i zdrowszą skórą przez długi czas. Stanowi podstawę nie tylko letniej pielęgnacji każdego typu cery.

Dodaj komentarz